28 lipca 2023

Tradycyjne przedszkole, a przedszkole Montessori - różnice

Wybór odpowiedniego miejsca, w którym dziecko będzie mogło się rozwijać i odkrywać swoje pasje, nie jest łatwy. Wynika to nie tylko z dużej liczby placówek, ale i odmiennych systemów wychowawczych, które są w nich przyjmowane. Aby podjąć decyzję, warto zapoznać się m.in. z różnicami między tradycyjną placówką a przedszkolem Montessori. Kilka najważniejszych z nich przybliżymy w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

 

Przede wszystkim przedszkole Montessori, zmienia rolę nauczyciela z osoby nadzorującej dziecko, na pomocnika, który wspiera je w rozwoju. Podopieczny takiej placówki jest zachęcany do odkrywania świata i dostaje odpowiednie narzędzia i pomoc, dzięki którym może osiągać samodzielność. W takich miejscach wprowadzone są także mieszane grupy wiekowe, co sprawia, że dzieci mogą w niewymuszony sposób uczyć się poprzez obserwację. W tradycyjnej placówce każda grupa składa się z osób w tym samym wieku, co pozostawia o wiele mniej miejsca na spontaniczną naukę.

 

Różnice programowe w przedszkolach

 

Jedną ze znaczących różnic pomiędzy organizacją działań tradycyjnego przedszkola a placówki Montessori, jest program nauczania. W pierwszym przypadku jest on układany dla każdej grupy wiekowej oddzielnie, w zerówkach czy żłobkach Montessori, nauczanie jest zindywidualizowane i nastawione na potrzeby każdego dziecka. Dodatkowo tempo nauki wynika z naturalnych predyspozycji podopiecznych, a nie tak jak w tradycyjnych placówkach, jest zunifikowane.

 

Wykorzystywane pomoce dydaktyczne

 

Warto również zwrócić uwagę na materiały, z których korzystają dzieci podczas zabawy i nauki. W placówce Montessori pomoce dydaktyczne to elementy o różnych stopniach trudności, które są ciekawe, dostosowane do wieku podopiecznych, a także pobudzają myślenie. Tradycyjne przedszkole w większości gromadzi pomoce opierające się na prostych operacjach myślowych. Zabawki częściej służą uporaniu się z nudą niż rozwojowi kompetencji. Jak można zauważyć, różnice pomiędzy organizacją tych przedszkoli są znaczące. Warto wybrać to z nich, które zaszczepi w dziecku chęć do nauki i pozwoli rozwinąć kreatywność, tak potrzebną we współczesnym świecie.

na facebooku BAZA MONTESSORI

polityka prywatności

Created MAGNUM

copyright © Mariola Petelewicz Baza Montessori 2021

logo w konturze BAZA MONTESSORI