logo w konturze BAZA MONTESSORI

copyright © Mariola Petelewicz Baza Montessori 2021

Created MAGNUM

Metoda Montessori jest stosowana od ponad 100 lat i posiada 40 000 placówek na całym świecie.

polityka prywatności

na facebooku BAZA MONTESSORI

Metoda Montessori to coraz bardziej popularna forma nauczania dzieci. Jej twórczynią była doktor medycyny Maria Montessori, która na początku XX wieku obserwowała i nauczała dzieci w zakładzie psychiatrycznym. Wielu jej uczniów, dzięki pracy ze specjalnie przygotowanymi pomocami, zrobiło tak ogromne postępy, że uzyskało lepsze wyniki egzaminów szkolnych niż ich zdrowi rówieśnicy. Rząd włoski, widząc efekty pracy, wspierał tworzenie przedszkoli Montessori, które odniosły ogromny sukces i wkrótce ta metoda znana była na całym świecie.

Czym jest metoda Montessori?
Doktor Maria Montessori pozwalała dzieciom na to, aby pracowały indywidualnie i samodzielnie wybierały zajęcia, które je interesują. Kluczem są odpowiednio przygotowane pomoce, które rozwijają motorykę, intelekt, samodyscyplinę i koncentrację dziecka. Na podstawie doświadczenia i obserwacji, stworzyła pomoce, które są odpowiednie dla danego poziomu rozwoju dziecka i w miarę zdobywania umiejętności, stają się one coraz bardziej wymagające. Dziecko ma poczucie sukcesu oraz wie, że potrafi i dzięki temu chce się rozwijać. Kształtuje to wiarę w siebie, sprawność i buduje chęć do dalszej nauki. Każdy program Montessori opiera się na pięciu podstawowych założeniach: szacunek do dziecka, chłonny umysł, wrażliwe okresy, przygotowane środowisko oraz autoedukacja.
Będąc pasjonatami i wieloletnimi praktykami metody Montessori, zapraszamy do leśnego przedszkola Montessori. W naszym miejscu tworzymy niewielkie 8 – 10-osobowe grupy dzieci, aby mogły w skupieniu i przy wsparciu nauczyciela korzystać z przygotowanego otoczenia. Nauczyciele znają potrzeby rozwojowe swoich uczniów i potrafią na nie odpowiednio reagować. Dodatkowym atutem  naszego przedszkola jest codzienna aktywność fizyczna oraz kontakt z naturą.

Jaki powinien być nauczyciel Montessori?
Nauczyciel jest najważniejszym elementem otoczenia dziecka. Skuteczna nauka w dużej mierze zależy od odpowiedniego podejścia nauczycieli. Podstawowe założenie polega na wspieraniu rozwoju dziecka z uwzględnieniem jego wrażliwych okresów, np. czasu gdy szczególnie zainteresowane jest liczeniem, czytaniem, graniem na instrumentach. Każde dziecko posiada wrodzoną ciekawość świata i nie powinno się jej ograniczać. Kreatywność i doskonalenie zainteresowań to podstawa dobrego rozwoju dziecka. Nauczyciel podąża za dzieckiem, nie narzucając ani nie decydując o tym czego dziecko powinno się uczyć.
Nauczyciel metody Montessori jest przede wszystkim dobrym obserwatorem, który zauważy wrażliwy okres dziecka, w którym łatwiej nabywa określonych umiejętności. Wtedy delikatnie zachęca i kieruje uwagę dziecka na odpowiednie pomoce i materiały do nauki. Doktor Montessori wierzyła w to, że dzieci z prawidłową pomocą potrafią skutecznie uczyć się same.
 

Na czym polega metoda Montessori?

24 września 2020